wtorek, 21 sierpnia 2012

Masa monet

Zastanawialiśmy się ostatnio ile może ważyć złota moneta w świecie fantasy (i nie tylko). Oczywiście jako "sprytny inaczej", zamiast sprawdzić w dowolnym serwisie numizmatycznym, zacząłem przeliczać gęstości kruszców na objętości.

Obliczenia dla absolwenta szkoły podstawowej powinny być banalnie proste:

Masa monety = objętość * gęstość materiału z którego została wykonana.

 

Objętość to : ((Π * promień)^2) * grubość monety.

Dla ułatwienia przyjąłem że moneta to jednolity walec wykonany z czystego metalu.

Pozostało tylko poszukać gęstości dla poszczególnych metali i voila:

MateriałGęstość (cm^3)Masa monety (gram)
Złoto19,3010,99
Srebro10,495,97
Miedź8,925,08
Mosiądz8,704,95
Platyna21,0912,00
Mitryl2,701,54
Miedzionikiel8,85,00

 

Obliczenia dla monety wielkości 1 PLN czyli 23 mm średnicy i 1,137mm grubości. Dla porównania dodałem miedzionikiel z którego jest wykonana złotówka, ponad 2x lżejszego od złota.

Teraz każdy upierdliwy dokładny mistrz gry będzie w stanie powiedzieć swoim graczom dlaczego wyniesienie tych K100 * 1000 złotych monet które właśnie znaleźli w skarbcu może być lekko kłopotliwe.

Ciekawostka: W średniowieczu (nie pamiętam gdzie o tym czytałem) cena złota do srebra kształtowała się średnio na poziomie 1:12 (WFRP?) więc taki przelicznik miał sens. Jeśli jednak zastosować by dzisiejsze ceny kruszców i zachować najczęściej spotykany w światach fantasy przelicznik 10 sztuk srebra = 1 sztuka złota, monety srebrne musiały by mieć około 13cm (!!!) średnicy. Ot taki talerzyk :)

4 komentarze:

 1. No piękna notka :). Bardzo mi się podoba. Czytelna, konkretna i z jajem, a na koniec kuźwa ciekawostka. Nie mam pytań. Czekam na kolejne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobre porównanie, tylko dwie drobne uwagi:

  Złota moneta w średniowieczu ważyła od 3,5 g do 5 g. To była drobna, płaska moneta. Za to w średniowieczu i wczesnej epoce odkryć geograficznych srebro było jednak zdecydowanie bardziej wartościowe (w tym względem do złota) niż obecnie. Aczkolwiek istniały duże srebrne monety (talary), których masa sięgała uncji.

  Poza tym, w D&D 3rd wyraźnie wspominano ile waży moneta. 10 g. Przy złotej monecie to nadal albo dość duża (ale wybitnie płaska) moneta, albo moneta średniej wielkości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry sposób na to, aby w przypadku znalezienia starej monety obliczyć jej prawidłową wagę. Pozwoli nam to po części już określić oryginalność monety i jej ewentualną wartość kolekcjonerską. Tak jak było wspominane na http://www.skarbnicakrajowa.pl warto jest wzbogacać swoje kolekcje starych monet i sprawiać, aby się ona rozrastała. Mając odpowiednie wzory na obliczenie ich wagi, możemy powoli stać się specjalistami w numizmatyce.

  OdpowiedzUsuń